Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku po to, aby zachęcać Europejczyków do nauki języków obcych, a także promować fascynującą różnorodność kultury naszego kontynentu. W naszej szkole obchody tego dnia przypadły na 2 października i polegały na tym, że każda klasa  w najciekawszy sposób prezentowała jedno z państw, takich jak: Dania, Austria, Chorwacja, Litwa czy Czechy.

Nasi najmłodsi Europejczycy (klasa I) przygotowali gazetkę  o ojczyźnie Franklina - Wielkiej Brytanii.  Bramę Brandenburską - symbol Zjednoczenia Niemiec, mogliśmy podziwiać w klasie II. Klasa III zaprezentowała znany na całym świecie tematyczny park rozrywki - Disneyland, który znajduje się we Francji.

Ojczyznę Krecika czy Rumcajsa (Czechy) przybliżyła nam klasa IV, częstując czeskim gulaszem (Hovĕzi gulaš) czy kołaczami z marmoladą owocową. Aby móc obejrzeć poranny program, warto włączyć „Dobré Rano”, a pospacerować najlepiej przez Most Karola, który jest symbolem stolicy. Ponadto Republika Czeska słynie  z produkcji szkła i kryształów, a Dobrỷ den! czy Ahoj! to słowa, których znajomości nie powinno nam zabraknąć przy wizycie u naszych sąsiadów.

„Litwo ojczyzno moja ...” - tymi słowami epopei Adama Mickiewicza powitała nas klasa V, która zachwyciła przepięknymi litewskimi  strojami ludowymi,  a także rękodziełem z bursztynu i drewna. Kosztując takich potraw jak: Kibiny czy Chłodnik litewski, poznaliśmy rekonstrukcję Kryžių kalnas - Górę Krzyży - która powstała po upadku powstania listopadowego ku pamięci nieznanych poległych. Ze słowami Geros Dienos (miłego dnia) pożegnaliśmy ten piękny kraj bogaty w lasy, cerkwie i kościoły.

Podczas dalszego spaceru po Europie, naszym oczom ukazała się ojczyzna  piratów, czyli chorwackie  miasto Omiš.  Uczniowie klasy VI przenieśli nas w swojej prezentacji do państwa z nadmorskimi krajobrazami i piaszczystymi plażami, w którym narodowym kwiatem jest irys a ptakiem łabędź niemy. W Chorwacji ponadto zjedliśmy taką potrawę jak „Lepinja” czy Burek lub „Fritule”. „ Nigdy nie pojmiesz jednego języka, zanim nie zrozumiesz przynajmniej dwóch ” - takim hasłem zachęcano nas do nauki języków, aby w przyszłości móc zwiedzać to piękne państwo.

Muzyka klasyczna, sernik wiedeński, ośnieżone górskie szczyty - to symbole Austrii, państwa prezentowanego przez klasę VII.  W tym kraju warto zobaczyć pałac Schönbrunn czy miasto GRAZ,  a także skosztować sznycla wiedeńskiego czy zupy z szarego sera. Poprawne zachowanie wymaga   użycia form: Grüß Gott! czy Wiederschaun, dlatego „Nauka języków, to klucz do wartości”  .

Jako ostatnia w naszej europejskiej wędrówce ukazała nam się kraina baśni Hansa Christina Andersena, czyli Dania.  Dania, prezentowana przez najstarsza klasę – VIII, powitała nas hymnem„ Der er et yndigt land ” („Jest taki piękny kraj”),  a także zachwyciła tysiącami latarni czy „Brzydkim kaczątkiem” lub „Królową śniegu” . Warto zjeść Leverpostej [pasztet wątrobowy] czy Polsevogn [duńskie hot-dogi]. Na zakończenie naszej międzynarodowej  wycieczki pragniemy zachęcić wszystkich do nauki języków: „Bo kto język obcy dobrze zna, Europę w garści ma”.